Druhá naivita; Nil, Úvod; Rauma Blues

S P R Á V A |

10. 9. 2019 | 18:00 | Literarna hiša Maribor | Maribor |
11. 9. 2019 | 19:00 | Knjigarna Sanje | Ľubľana |
12. 9. 2019 | 19:00 | Libris Knjigarna | Koper |

Slovenský básnik Erik Jakub Groch a slovensko-slovinská poetka Stanislava Chrobáková Repar sa minulý týždeň predstavili v troch najväčších slovinských mestách. Podujatie v Maribore moderoval básnik Marián Pungartnik, o. i. tiež riaditeľ Hiše literature Maribor (Domu literatúry Maribor). Podujatie otvorilo novú literárnu sezónu v tejto inštitúcii po letnej prestávke, napriek tomu bola návštevnosť vysoká. E. J. Groch, podobne ako na ďalších dvoch autorských čítaniach, predstavil svoju básnickú zbierku Druhá naivita preloženú aj do slovinčiny (Druga naivnost, 2009, prel. Zoran Triglav v spolupráci so S. Chrobákovou Repar) a prečítal tiež ukážky z básnickej zbierky Nil, Úvod (2018); o preklady nových básní do slovinčiny sa postarala prekladateľka Diana Pungeršič. Čítaním zo svojej najnovšej básnickej zbierky Rauma Blues (Ľubľana 2018) večer otvorila S. Chrobáková Repar, ktorá ďalej účinkovala najmä v úlohe tlmočníčky a sčasti aj moderátorky.

O deň neskôr sa odvíjal literárny večer v Ľubľane v kníhkupectve Hiša sanjajočih knjig (Dom snívajúcich kníh) previazanom s vydavateľstvom Sanje (Sen). Kým v Maribore slovenských hostí hostila Mariborská literárna spoločnosť (Mariborska literarna družba), v Ľubľane bolo spoluhostiteľom a partnerom hlavného organizátora zo Slovenska občianske združenie a vydavateľstvo Društvo Apokalipsa. Tohto podujatia sa zúčastnilo azda najviac literárnych tvorcov a prekladateľov, potvrdzuje to aj dĺžka a intenzita neformálnej časti večera, kde sa diskutovalo od poézie cez etymológiu slov, váhu mlčania a architektúru až po národné a národnostné stereotypy – po polnoci už aj v anekdotickom tóne. Ukážky z tvorby E. J. Grocha v slovinčine čítala a večer moderovala slovinská poetka Barbara Korun, ktorej nedávno vyšli básne na Slovensku; sama bola prednedávnom hostkou v rovnakom projekte (2018), ibaže v troch mestách na Slovensku. V úvode krátko zazneli aj básne zo zbierky Rauma Blues, väčšiu časť večera však prebiehal zasvätený rozhovor o básnickej tvorbe E. J. Grocha. Jej leitmotívom by mohlo byť slovné spojenie „čakanie na báseň“.

Sériu čítačiek uzavrel literárny večer v Kopri, kníhkupectvo Libris tu bolo tak spoluorganizátorom podujatia, ako poskytovateľom priestoru. Večer moderovala Diana Pungeršič, medzi návštevníkmi a návštevníčkami nechýbali ani kľúčové postavy kultúrnej scény v Kopri a v slovinskom Primorsku. Otázky v tomto (ešte vždy trojjazyčnom: slovinsko-taliansko-chorvátskom) regióne smerovali o. i. aj na vnímanie hraníc a rozhraničovania v poézii a poéziou. Odpovede obidvoch hostí vyústili do obhajoby medzipriestorov, ni(hi)la a prázdneho stredu – ako napovedajú už tituly ich básnických zbierok. Bodku za básnickým polmaratónom dala popri kvalitnom slovinskom víne orechová „putica“ – tradičný závin, ktorý upiekla jedna dobrá mama jednej zo spoluorganizátoriek.

Ďalší deň sa niesol v znamení Primorska, inšpiratívnych objavov a slnečného Mediteranu, Ľubľany plnej (ruských) ikon a (slovinského) Plečnika, a tiež dohovorov s partnermi, ktoré budú mať – o tom nepochybujeme – dlhý život. Na samotných podujatiach sme predstavili (a slovinským partnerom venovali) aj umelecký plagát s veršami obidvoch aktívnych účastníkov „Fraktálov SK/SI 2019“. O jeho grafický návrh sa postaral E. J. Groch s využitím obrazu výtvarníka Rudolfa Sikoru.

Podujatie z verejných prostriedkov podporil Fond na podporu umenia
Hlavný organizátor: StR  +

 


Maribor

Ľubľana

Koper

Comments are closed.